Skauti a Skautky

Skautem nebo skautkou se stane chlapec/děvče, po splnění nováčkovské zkoušky a složení skautského slibu.

Složením skautského slibu se mládeži otevírá možnost skládat tzv. odborky, specializované zkoušky dovednosti, které si může vybrat dle svých zájmů (táborník, plavec, cyklista, dřevorubec, ochránce přírody,...). Po složení odborky smí skaut/skautka nosit nášivku na pravém rukávu krojové košile.

Dále má možnost skládat stupně skautské dovednosti (1. a 2. stupeň), což jsou zkoušky, které vyžadují lepší schopnosti, znalosti a dovednosti pro úspěšné splnění. Po jejich splnění smí nosit nášivku příslušného stupně na levé kapse krojové košile.

Po složení 1. stupně se může rozhodnout získat náročnou, ale ceněnou zkoušku, tzv. Tři orlí pera. Tuto zkoušku je možné plnit pouze během letního tábora. Její splnění vyžaduje 24 hodin mlčení a hladovky, dále přespání mimo tábořiště v lese a nakonec pozorování tábora od ranního do večerního nástupu a zaznamenávání činnosti v táboře tak, aby dotyčný nebyl nikým viděn.

Heslo skautů:  Buď připraven!

Heslo skautek: Buď připravena!

Zákon Skautů a Skautek:

Skaut je/Skautka je:

1. Pravdomluvný(á).
  2. Věrný(á) a oddaný(á).
  3. Prospěšný(á) a pomáhá jiným.
  4. Přítelem (přítelkyní) všech lidí dobré vůle a bratrem (sestrou) každého skauta (každé skautky).
  5. Zdvořilý(á) a ohleduplný(á).
  6. Ochráncem (ochránkyní) přírody a cenných výtvorů lidských.
  7. Poslušný(á) rodičů, představených a vůdců.
  8. Veselé mysli.
  9. Spořivý(á).
  10. Čistý(á) v myšlenkách, slovech i skutcích.

Skautský slib:  Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:

plnit své povinnosti vůči Bohu a vlasti,

plnit své povinnosti vůči sobě a zachovávat skautský zákon,

telěm i duší být připraven(a) pomáhat bližním.