Vlčata a Světlušky

Vlčata

Vlčetem se stává každý chlapec od 1. třídy, který vstoupí do oddílu. Hned po nástupu začne plnit nováčkovskou zkoušku. Po jejím splnění vlče složí slib a stává se tak právoplatným členem smečky.

Po slibu si vlče nadále rozšiřuje své znalosti i dovednosti a může skládat tzv. vlčky, což jsou specializované zkoušky dovednosti, které si vlče samo zvolí podle svých zájmů (např. táborník, zdravotník, výtvarník, průvodce, atlet, plavec, a mnoho dalších). Po úspěšném splnění podmínek vlčka dostane vlče nášivku, kterou smí nosit na pravém rukávu krojové košile.

Další zkoušky, pro které se může vlče rozhodnout, jsou stupně zdatnosti – stříbrná a zlatá stopa. Jejich skládání je složitější a vyžaduje lepší schopnosti a znalosti.

Vlčetem je chlapec až do doby, než se stane skautem (asi do 5./6. třídy).

Heslo vlčat:  Naší snahou nejlepší buď čin!

Zákon vlčat:

1. Vlče se nikdy nepoddá samo sobě.
  2. Vlče se vždy poddá starému vlku.

Vlčácký slib:  Slibuji, že se vynasnažím být poslušným vlčetem své smečky,

se kterou budu hledat nejvyšší Pravdu a Lásku,

že každý den vykonám jeden dobrý skutek.

Světlušky

Světluškou, podobně jako u vlčat, se stává děvče od 1. třídy a zůstává jí až do doby, než se stane skautkou (5./6. třída). Po nástupu do oddílu a posléze do družinky aboslvuje nováčkovskou zkoušku. Po jejím úspěšném splnění následuje slib, který skládá u slavnostního ohně. Po složení slibu je považována za právoplatnou členku svého oddílu a světlušek.

Po složení slibu může skládat další zkoušky, které jsou náročnější než zkouška nováčkovská. Konkrétně jde o stupně zdatnosti nazývané hvězdy. Jejich složení už vyžaduje určité znalosti, schopnosti a dovednosti.

Kromě stupňů zdatnosti má světluška možnost skládat tzv. světýlka, což jsou specializované zkoušky dovednosti, kdy si světluška může vybrat podle svých zájmů, kterou zkoušku absolvuje. Po úspěšném splnění podmínek na světýlko dostane světluška nášivku, kterou smí nosit na pravém rukávu krojové košile.

Heslo světlušek:  Pamatuj!

Denní příkaz:   Buď lepší dnes než včera!

Zákon světlušek:

1. Světluška vždycky mluví pravdu.
  2. Světluška je poslušná.
  3. Světluška pomáhá jiným.
  4. Světluška je statečná a veselá.
  5. Světluška je čistotná.

Slib světlušek: Slibuji, že se budu snažit hledat Pravdu a Lásku,

být prospěšná své vlasti

a zachovávat zákony světlušek.